دسته‌بندی نشده, عمومی, مکرومه

لوازم و ابزار کار مکرومه بافی

لوازم و ابزار مکرومه بافی

ابزار کار همیشه برای انجام یک فعالیت فنی پس از تخصص ؛ نیاز اصلی است. البته باید بگوییم که برای شروع، ابزار کار مکرومه بافی چندان نیاز نیست و یکی از هنرهای کم هزینه است. اصلی ترین ابزار برای شروع کار نخ مکرومه بافی است. جالب است بدانید که مکرومه نیازی به قلاب هم ندارد. مگر در بعضی دست سازها و گره ها توسط دست زده می شود انواع گسترده ای از الیاف طبیعی و مصنوعی وجود دارند. که میتوان برای مکرومه بافی استفاده کرد.

ابزار کار مکرومه بافی

به علت تنوع بالای مکرومه بافی و استفاده از آن در مصارف مختلف که از دکوراسیون داخلی تا سبک شخصی و زیورآلات را در بر گرفته است. جنس نخ مورد نظر کاملا به زمینه مصرف آن بستگی دارد. نخ مکرومه بافی با نام های دیگر نخ قیطان و قیطان سوزنی هم شناخته می شود. نخی بادوام و ماندگار است که برای مصارف مکرومه بافی استفاده می شود. نخ مکرومه در سایز های متفاوتی و از جنس های مختلفی مانند : نخ پنبه ، نخ کتان ، نخ مکرومه سه سوزنه ، نخ مکرومه دو سوزنه ، نخ پلی استر و نخ ابریشمی و نخ موم زده تولید می شود.

نخ قیطان سوزنی یا مکرومه نخی دارای بافت زنجیره ای است. که از مقاومت و ماندگاری بالایی برخوردار است. قطر این نخ ها متفاوت است و در هنگام بافت باید قطر نخ ها یکسان باشند. از این نخ جهت بافت انواع کیف یا ساک مکرومه، کیف پول و کیف دستی، پتو های تزیینی، انواع آویز و رومیزی، روبالشی، نگه دارنده گلدان، دستبند، آباژور، تل مو، تاب و هر آنچه که یک هنرمند با خلاقیت و ذوق هنری خود خلق کند استفاده می شود. جهت بافت کیف مکرومه به قلاب، پارچه جهت آستری، دکمه آهن ربایی، زنجیر، دسته دهانه کیف نیاز است. البته لوازم گفته شده بستگی به مدلی دارد که جهت بافت کیف در نظر گرفته شده است.

نخ مکرومه بافی

نخ مکرومه کتان از استحکام خوبی برخوردار است و نمونه های خام آن قابل رنگ آمیزی است و وابسته به سلیقه یا هارمونی با فضای مورد استفاده قابلیت رنگ آمیزی دارد.

یکی از تفاوت های نخ مکرومه کتان با نخ قیطان این است که جهت بافت با این نخ باید از میل قلاب مناسب آن استفاده کرد و همچنین نخ کتان مقاومت و انعطاف پذیری بالاتری نسبت به نخ قیطان دارد. بافت با نخ مکرومه کتان بسیار زیباتر و شکیل تر است. ولی این رو هم باید در نظر بگیریم از لحاظ قیمتی گران تر نیز هست.

از نخ کتان برای دیوارکوب تزئینی، بافت کیف، بافت رومیزی، دریم کچر، جا لوستر، آویزهای مینیاتوری، عروسک بافی، سبدبافی، پارتیشن و پرده‌های هنری، طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

ابزار کار مکرومه بافی

مدل های استاندارد معمولا نخ هایی به ضخامت 3 میلی متر تا 6 میلی متر نیاز دارند. وسایل تزئینی کوچک مانند دست بند های ظریف که میکرو مکرومه محسوب می شوند، نخ هایی به ضخامت 0.5 میلی متر تا حداکثر 2 میلی متر دارند. جنس نخ های مکرومه به 2 صورت در بازار ایران موجود است : 1. نخ هایی که دولا به هم تنیده شده اند. 2. نخ هایی که یک لا پیچیده شده است.

ابزارهای کار برای مکرومه بافی

بقیه ابزار مثل عناصر تزئینی چون سنگ های تراش خورده و تراش نخورده، مروارید و منجوق و … در ساخت یک اثر مکرومه بافی بستگی به خلاقیت و آن طرح مورد نظر در ذهنتان را دارد.

در بین بافت های مختلفی که توی ساخت زیور آلات میزنیم استفاده از مهره، منجوق و سنگ های زینتی به کار ما جلوه ای زیبا تر میدهد. جنس و نوع این سنگ یا مهره ها کاملا بسته به سلیقه ما دارد. و هیچ قانون مشخصی برای انتخاب آن ها وجود ندارد. انتخاب رنگ برای آن ها هم باید هماهنگ با رنگ نخ های مورد استفاده انجام می شود.

سوزن ته گرد و یا چسب کاغذی : برای اینکه موقع بافت نخ هایی که عموما حالت نگه دارندگی و یا پایه دارند. در سر جای خود ثابت باشند میتوانید اونها رو با استفاده از چسب روی سطح محکم زیر دستان تان ثابت کنید. و یا اگر سطحی که روی اون کار میکنید نرم هست، میتوانید به جای چسب از سوزن ته گرد استفاده کنید. و نخ رو با زدن سوزن به سطح زیر ثابت کنید.

فندک : برای سوزاندن انتهای نخ های موم زده

قیچی: برای برش نخ ها

دار مکرومه : که برای مصارفی مانند کیف ، آویز گلدان ، پرده و … استفاده می شود.

متر : برای اندازه گیری نخ ها که در بسیاری از موارد اندازه نخ ها بسیار مهم میباشد.

محصولات لوازم و ابزار هنری

    پست های مرتبط