تزئینات, دسته‌بندی نشده, دکوراسیون, زیورآلات, عمومی, مکرومه, نخ

آشنایی با نخ مکرومه و انواع آن

آشنایی با نخ مکرومه و انواع آن

در یک تعریف ساده نخ مکرومه از دسته الیاف رشته‌ای تهیه شده است که به هم تابیده می‌شوند و ساختاری منسجم و کاملا محکم پیدا می‌کنند. میزان قطر نخ های مکرومه در انتهای کار بافت خود را به‌ طور کامل نشان می‌دهد و برای تولید و خلق هر محصولی نمی‌توان هر نوع نخ مکرومه را به کار برد.

بافت و متریال نخ های مکرومه یکسان نیستند و همچنین برند تولیدی آن‌ها نیز در کیفیت نهایی نخ و بافت تاثیر دارد. ساختار این نخ به شکلی است که در دو نوع طبیعی و مصنوعی در بازار ارائه شده است. الیاف طبیعی از موادی مانند پشم، پنبه، کنف و جوت به دست می‌آید و نوع مصنوعی آن حاصل فراورده‌های شیمیایی، پلیمرهای سنتز شده و بر پایه نفت مانند نایلون و پلی‌استر است.

انواع نخ مکرومه

نخ های مکرومه در حالت کلی به سه دسته مختلف نخ مکرومه تابیده، نرم تاب و قیطان باف قابل تقسیم است. اما در کنار این تقسیم‌بندی می‌توان انواع نخ های مکرومه را از نظر ضخامت نیز دسته‌بندی کرد که در این صورت در سه سایز کلی کوچک، متوسط و بزرگ در بازار وجود دارد و هرکدام کاربردهای متفاوتی در بافت دارند.

نخ مکرومه تابیده

در این مدل نخ، سه رشته الیاف کوچک در کنار هم تابیده می‌شوند و درعین‌حال همه آن‌ها قابلیت ریشه شدن دارند. زمانی که یک هنرمند مکرومه باف از نخ سه یا چهار لایه صحبت می‌کند، منظور نخ مکرومه تابیده است. البته نخ تابیده ممکن است بیش از ۳ لایه داشته باشد و برخی از آن‌ها تا ۶ لایه الیاف دارند که به هم تابیده شده است.

نخ مکرومه نرم تاب

در این مدل نخ مکرومه، فقط یک رشته الیاف استفاده شده است و به‌عنوان نخ تک رشته‌ای هم شناخته می‌شود. در عین‌ حال به دلیل اینکه از الیاف متعدد تشکیل نشده، بافتی کاملا نرم دارد و مانند نخ مکرومه تابیده محکم و آهار دار نیست. این نخ نیز در دسته مرغوب‌ترین‌ها قرار دارد و به همین دلیل قیمت بیشتری دارد. علاوه بر آن، اگر دوست دارید هنر مکرومه بافی را آغاز کنید، نخ مکرومه نرم تاب، بهترین گزینه برای افراد مبتدی در این رشته هنری جذاب، محسوب می‌شود.

نخ مکرومه قیطان باف

این نخ به شکلی جالبی پیچیده شده است و نمایی شبیه به بند شلوار دارد. نخ مکرومه قیطان باف دارای دو نخ مرکزی و یک لایه رویی است و گزینه مناسب برای زمانی است که دوست ندارید نخ ریشه ریشه شود. برای مثال اگر قصد دارید با هنر مکرومه بافی یک کیف یا پرده ببافید، نخ قیطان باف بهترین گزینه است.

نخ مکرومه با ابعاد کوچک

تفاوتی نمی‌کند که چه نوع نخ مکرومه ای از میان تابیده، قیطان باف و یا نرمتاب انتخاب کرده باشید، این نخ‌ها در سه سایز متفاوت عرضه شده است. نخ با ابعاد کوچک عموما دارای قطری معادل ۱ تا ۲ میلی‌متر است و بیشتر برای بافت جواهرات و اکسسوری‌های کوچک و ظریف کاربرد دارد.

نخ مکرومه با ابعاد متوسط

این نخ غالبا قطری حدود ۳ تا ۵ میلی‌متر دارد و برای بافت آویزهای دیواری، فرش و … استفاده می‌شود.

نخ مکرومه با ابعاد درشت

از این نخ که قطری حدود ۶ میلی‌متر و بیشتر تا 15 میل نیز دارد، برای بافت ابزارهای محکم و قوی و یا پوشاندن فضاهای بزرگ استفاده می‌شود.

کاربردهای مکرومه

بافت با کمک نخ مکرومه واقعا جذاب است. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید نخی که در دست دارید تبدیل به چه محصولی شود. به همین دلیل خلاقیت و تجربه شما حرف اول را میزند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید